En iyi Karacabey Güvenlik Kamerası

En iyi Karacabey Güvenlik Kamerası

Güvenlik Kamerası

Karacabey Güvenlik Kamerası, IP kameralar CCD ya da CMOS sensöründen sağladığı analog sinyali üzerlerindeki tümleşik DVS (Digital Video Server) ile işleyip sayısala çevirerek Ethernet bağlantı noktasından yayın yapabilen kameralardır. Yaygın olarak geleneksel CCTV (Closed Circuit Television) sistemlerinde olduğu gibi güvenlik amaçlı gözetim ve video kaydı tutmak amacıyla kullanılırlar. Bununla birlikte sadece gözetim ya da personel takibi amacıyla da tercih edilmektedirler. IP kameralar ile alınan video kaydı, bir yazılım yardımıyla bilgisayar ortamında saklanabileceği gibi; Hybrid DVR (Digital Video Recorder) üzerinde veya NVR (Network Video Recorder) üzerinde de saklanabilir.

Endüstriyel kullanım için üretilen ve Gigabit (1000mbit/s) Ethernet bağlantı noktasına sahip türevleri de bulunmaktadır.

Tarihçe

İlk IP kamera Axis Communications tarafından 1996 yılında üretilmiştir. Gömülü Linux işletim sistemine sahip olan bu ilk IP kamera, http protokolünü ve RTSP (Real Time Streaming Protocol) protokolünü destekliyordu. Bu sayede eklenti desteği bulunan web tarayıcılar ile ya da RTSP protokolünü destekleyen 3. parti yazılımlar ile izlenebiliyordu.

Teknolojinin gelişimiyle birlikte çözünürlükleri de artan IP kameraların günümüzde 1, 2, 3, 5, 11, 16 ve hatta 29 megapiksel çözünürlüğe sahip çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitliliklerin yanında her ne kadar yüksek çözünürlüklere sahip olsalar da kullanım ve satış oranları halen durağan seviyededir. Önümüzdeki yıllar için özellikle Türkiye’de internet alt yapısına bağlı olarak internet erişimi hızının artması beklentisi ile satışlarının ve kullanım oranlarının artacağı öngörülmektedir.

Standartlar

IP kameralar da analog CCTV kameraların ve yayıncılık sektörünün standartları üzerinde çalışmaktadırlar; CIF(Common Intermediate Format), PAL, NTSC ve SECAM gibi. IP kameraların ayırt edici özelliklerini ise; desteklemekte olduğu network protokolleri, video işleme(sıkıştırma) özellikleri ve yönetim yazılımı tarafından kullanılan API olarak sıralanabilir.

Video sıkıştırma formatları

IP Kameralar, içerisinde gömülü Linux işletim sistemi sayesinde görüntüleri özel kodlama yazılımları kullanarak NVR, PC veya bulut depolama üzerine aktarırlar. Bu kodlama teknolojisi sayesinde dosya boyutları standart fotoğraf (jpg vs.) boyutundan daha küçük olacaktır. Günümüzde H264 yerine daha yeni teknoloji olan H265 kullanan cihazlar bant genişliği ve disk alanından büyük oranda tasarruf sağlar. Bu akıllı kodlama teknolojisi Ip kameraların içerisinde bulunan özel bir yazılım sayesinde arka arkaya çektiği görüntülerde hareketli piksellerin kayıtlarına yoğunlaşıp sabit piksellerin kayıtlarını daha önce çekilen görüntülerle çoğaltırlar. Bu da yüksek çözünürlüklü videoları daha az bant genişliği kullanarak aktarmayı mümkün hale getirir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.