En İyi Karacabey Kereste


En İyi Karacabey Kereste

Ahşap, ağaçtan elde edilen doğal ve organik bir malzemedir. Tarih öncesi çağlardan beri insanların ihtiyaçlarını karşılamada ve gereksinimlerini gidermede kullandığı en yaygın malzemelerdendir.

En iyi kereste hangi ağaçtan olur?

En sağlam ağaç sıralaması yapıldığı zaman balsa ağacı ilk sırada yer almaktadır. Balsa, orta ve güney Amerika’da yetişen bir ağaç çeşididir. Bol yağışlı bölgelerde kolaylıkla yetişmektedir. Bunun yanı sıra sıcak iklimlerde balsa ağacının yetişme olanağı daha yüksektir. Balsa Ağacı Latince Ochroma Lagopus olarak bilinmektedir. Balsa kelimesi ise İspanyolcada sal anlamına gelmektedir.

Balsa çok sağlam bir ağaç çeşidi olmasına rağmen kolay işlenebilen bir ağaçtır. Parlak ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olan balsa ağacı küçük kesici aletlerle bile kesilebilmektedir.

Ortalama 5-6 yıl arasında yetişen balsa ağacı 20 metre uzunluğa ulaşabilmektedir. Balsa ağacı gemicilik, taşımacılık ve uzay teknolojileri alanında sıklıkla kullanılan bir ağaç çeşididir. Yapısal olarak yumuşak bir ağaç türü olmasına rağmen botanik bilimi balsa ağacını sert ağaç olarak sınıflandırmıştır.

NOT: Balsa ağacının dünyanın en sağlam ağacı olmasının bir çok sebebi vardır. Yapılan ölçümlere bağlı olarak; sertlik, bükülebilme ve sıkıştırılabilme kategorilerinde en sağlam ağaç olarak belirlenmiştir.
Balsa ağacı; meşe ağacı ve çam ağacından bile daha dayanıklıdır.

 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir